FINTECH REVOLUCE

08:30 h
02. 03. 2017
Four Seasons Hotel Prague, Praha
Kontakt
 
 

O akci

FINTECH A INOVACE VE FINANCÍCH:
JAK PŘEŽIJÍ ČESKÉ PENÍZE V INTERNETOVÉ DOBĚ

 

TÉMATA:

bezhotovostní společnost, budoucnost bitcoinu a ostatních kryptoměn, inovace v bankovnictví a pojišťovnictví, start-upy a české fintechové počiny, jak financím pomáhají cloudy a big data, PSD2, regulace, mileniálové a peníze

Program

8.30 – 9.00 registrace

9.00 – 11.00 servírovaná snídaně, panelová diskuse

Moderátor:

Lukáš Kovanda

Řečníci:

Pavel Šiška, vedoucí partner, oddělení Consulting, Deloitte

Anna Filippová, Česká spořitelna

Pavel Kysilka, 6DAcademy

Jan Lamser, Red Eggs

Co má společného iPhone, iPad, Airbnb či Android? Ještě před deseti lety neexistovaly. I za tak krátkou dobu nicméně změnily život drtivé většiny populace a z jejich zakladatelů a vynálezců udělaly miliardáře. Otázkou pro mnoho byznysových odvětví proto je, jaké inovace přijdou v dalších letech.

DISKUZE O FINTECHU. Tým E15 Premium uspořádal první z pravidelných diskuzních snídaní, tentokrát na téma fintech revoluce. O tom, co čeká jejich odvětví, diskutovali přední čeští bankéři a zástupci technologické scény – v panelu se slova ujali partner Deloitte Pavel Šiška (vlevo), Anna Filipová z České spořitelny a bankéři vizionáři Pavel Kysilka a Jan Lamser (vpravo). Jak bude vypadat banka budoucnosti a co udělá ve finančnictví virtuální realita a cloudy, mohli návštěvníci vyzkoušet u stánku společnosti Microsoft. Partnery akce byly dále společnosti Deloitte, Česká spořitelna a hotel Four Seasons. 

Účastníky eventu přivítala generální ředitelka mediálního domu Czech News Center Libuše Šmuclerová s vizí nového produktu deníku E15 – E15 Premium. Nové technologie totiž působí disrupci i ve sféře tištěných médií. Transformace samotného deníku E15 tomu tedy odpovídá: více videí, více fotografií, více on-line obsahu.

V českých médiích se slovo fintech objevilo v září 2014. Nyní je už používáno jako standard. „V devíti zemích regionu CEE včetně České republiky čítá objem investic do fintech inovací zhruba 2,2 miliardy eur,“ upozornil partner Deloitte ČR Pavel Šiška. Do diskuze pak položil otázku, co zásadního nyní mění finanční svět podobně, jako to v minulosti dokázala platební karta.

ZMĚNY NEJEN V BANKOVNICTVÍ. Účastníky akce přivítala ředitelka mediálního domu Czech News Center Libuše Šmuclerová, která v inovacích vidí mimořádnou hodnotu.

Další z otázek, které trápí bankéře, formuloval šéf České spořitelny Tomáš Salomon: V co se změní banky? „Není to jen o tom, že zůstanou pouhou infrastrukturou a že práci s klientem převezmou start-upy,“ reagoval Šiška. „Banky zůstanou, uvidí klienta a s ním budou schopny dále pracovat. Technologie nyní umožňuje, aby vznikaly a spojovaly se zájmové skupiny, třeba investiční, které mohou vytvářet vlastní nové trhy. Záleží ale na tom, zda nebudou v kolizi s regulátorem,“ dokončil Šiška.

Podle Pavla Kysilky ale na banky číhá nebezpečí. „Jako bankéř bych však byl nervózní z konkurence firem typu Facebook či Google, které disponují umělou inteligencí (UI) a prostředky, za které si kdykoliv mohou koupit malou banku, kterou,předělají‘,“ dodal Kysilka.
Systémy UI totiž mohou zásadně ovlivnit scoring klientů. „Regulátor bude muset co nejrychleji pustit banky do jiných oborů, kam zatím nesmějí, aby mohly konkurovat těmto velkým hráčům,“ předpověděl a varoval.

PŘÍKLADY PŘÍKLADEM. Někdejší šéf České spořitelny a guvernér ČNB a zakladatel vzdělávacího projektu 6D Academy Pavel Kysilka se nesoustředil na predikci trendů, ale vyjmenoval zajímavé příklady, které za poslední půlrok zahýbaly fintech trhem.

Kysilka vyjmenoval zajímavé příklady ze světového trhu, které za poslední půlrok rezonovaly. Například nasazení blockchainu ve finanční sféře. Podle něj jde o technologii budoucnosti. S tím souhlasí i exbankéř ČSOB a nyní partner technologické firmy Red Eggs Jan Lamser. Blockchain je podle něj prvním důkazem budování takzvané společné důvěryhodnosti. „Koncept může postupně nahradit notáře, katastr nemovitostí. Je-li systém založen na běžné znalosti, není důvod ji zanášet do extra evidence, ale stačí ji takto veřejně publikovat. Z jakéhokoliv zdroje, úhlu pohledu jej pak lze ověřit, protože vše je známé všem,“ reagoval na dotaz šéfredaktorky E15 Terezy Zavadilové.

Anna Filipová z České spořitelny se soustředila na problematiku zavádění inovací v klasické kamenné bance. Zastává názor, že banky nevymřou, ale zásadně se změní, transformují. Potřebují k tomu jen řádně získávat nápady ke své změně. Zásadní tedy pro ně je nyní zapracovat do svých interních procesů mechanismy pro získávání takových inovací. Tradiční přístupy totiž přestávají fungovat. Pro samotné vnitřní prostředí banky tyto změny mohou představovat riziko.

REGULÁTOR PRÝ NESTÍHÁ. „Fintechů je dnes v Česku kolem čtyřiceti, ale bohužel se nezaměřují na bankovní služby, protože jim to regulace neumožňuje,“ upozornil v diskuzi zakladatel start-upu Twisto Michal Šmída.

Jeden z problémů může představovat také samotné „posunutí“ nového nápadu do širšího využití v rámci inovativní agendy finanční instituce, aby zůstalo zachováno partnerství s klientem a zároveň „identitou“ zaměstnanců a vnitřní strukturou či hierarchií v bance.

Zaladatel start-upu Twisto Michal Šmída upozornil na to, proč je Česko podle něj na fintechové scéně oproti Západu, zvláště pak Velké Británii, tak pozadu: kvůli regulaci. Ve VB za poslední rok vzniklo pět či šest plně digitálních bank. „Fintechů je v Česku asi čtyřicet, ale bohužel se nezaměřují na bankovní služby, protože jim to regulace nedovoje,“ uvedl.

Pro mnohé je symbolem fintechu kryptoměna bitcoin. Jan Lamser by ale do ní sám asi neinvestoval. „Z pohledu kryptoměn je bitcoin už veterán. Sázel bych asi radši na jiné, novější kryptoměny, a to kvůli jejich vyšší propracovanosti. Bitcoin se navíc masivně obchoduje v Číně, takže věří-li člověk digitální Číně, může pro něj bitcoin být k investičnímu zamyšlení,“ uvedl exbankéř.

BUDOUCNOST NAŽIVO. Návštěvníci si mohli u společnosti Microsoft vyzkoušet, jak bude vypadat banka budoucnosti.

PLNÝ SÁL. O event byl mezi bankéři a start-upisty velký zájem.

MODERÁTOR-EKONOM. Akci moderoval spolupracovník deníku E15 a hlavní ekonom investiční společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

 


Fintech počinem roku je Twisto

Start-up Twisto Payments zvítězil v anketě vyhlášené magazínem E15 Premium o Finech počin roku 2017. Twisto posbíral nejvíce hlasů v soutěži s ostatními fintechovými projekty od vrcholných představitelů sektoru financí, hlasování proběhlo v rámci konference E15 Premium věnované problematice fintechu. Bankéři a finančníci vybírali projekt, do kterého by byli ochotni investovat vlastní prostředky.

Od šéfredaktorky deníku E15 a E15 Premium Terezy Zavadilové včera převzal diplom s oceněním zakladatel Twista Michal Šmída. „Nyní vstupujeme do dalšího kola investování, kde mezi světovými investory poptáváme tři až pět milionů euro. Tyto prostředky chceme využít k mimo jiné k zahraniční expanzi, o níž budeme s bližšími detaily informovat později. Optimálně bychom rádi za hranice vyrazili už na začátku příštího roku,“ prozradil následně Šmída. Podle něj start-up míří směrem do východní Evropy, kde lze nalézt podobné kulturní zázemí, jako v Česku.

 

Twisto zákazníkům umožňuje objednat zboží na internetu a zaplatit za něj až po jeho doručení, nejpozději však do 14 dnů. Unikát pak z technického hlediska představuje základní skóringový mechanismus Twista, který pracuje s více než 600 veřejnými faktory a dalšími typy osobních informací, které uživatel s firmou sdílí.

 

Start-up Twisto shání investory. Více čtěte zde >>>

 


Příště reality

Tématem příští diskuzní snídaně a také magazínu E15 Premium budou reality, dění v Praze a fenomény, s nimiž se současný urbanismus potýká.

 

Partneři

Deloitte.
Česká spořitelna
Four Seasons
 

Kontakt

08:30 h
02. 03. 2017
Four Seasons Hotel Prague,
Praha
Hana Holková

Tel.: +420 606 756 466
E-mail: hana.holkova@cninvest.cz