ENERGIE ČESKA

09:00 h
21. 06. 2017
Hotel Four Seasons Prague, Praha
Kontakt
 
 

E15 PREMIUM je prestižní setkávání nad důležitými tématy, která hýbou byznysem a veřejným děním, trendy, jaká budoucnost se
právě teď rodí v českých byznysových odvětvích

Hlavní témata:

  • České energetické firmy v zahraničí
  • co čeká českou energetiku v příštích deseti až patnácti letech
  • energetický retail – od jednoduchosti k nepřehlednosti
  • kde se v tuzemské energetice tvoří hodnota pro majitele a akcionáře a co na to má největší vliv (výroba, distribuce, obchod, ceny energií, regulované ceny)
  • jak Evropa a Německo formují českou energetiku

Program:

8.30 – 9.00 registrace
9.00 – 11.00 servírovaná snídaně, panelová diskuze

Moderátor:

Jan Stuchlík

Řečníci:

Dana Drábová – předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
Mirek Topolánek – předseda Teplárenského sdružení ČR
Kamil Čermák – předseda představenstva a generální ředitel, ČEZ ESCO
Petr Bártek – vedoucí akciové analýzy Česká spořitelna
Jan Konrád – Chief Commercial Officer, Unicorn Systems
Vít Stehlík – partner White & Case LLP

Moderní civilizace je závislá na fosilních palivech, prohlásila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová na úvod diskuze. Předseda Teplárenského sdružení ČR a bývalý premiér Mirek Topolánek pak varoval před dopady, které budou mít na domácí přenosovou soustavu rozdíly v energetických politikách Česka a Německa.

Energie je základem existence. „Jak si ale budeme energii zajišťovat?“ položila otázku na úvod diskuzní snídaně do pléna předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Podle ní je současná civilizace závislá na fosilních palivech. „Přes všechna dramatická prohlášení však stále nevíme, kdy dojde k jejich nahrazení,“ upozornila. Fosilní paliva tak lidstvo budou ještě nějaký čas provázet, obzvláště pak v rozvojových zemích.

„Pokud rezignujeme na roli státu v oblasti energetické bezpečnosti, vystavujeme se nebezpečí,“ tvrdila Drábová. V roce 2040 bude lidstvo potřebovat o 40 procent více primárních zdrojů než dnes. Až 70 procent této spotřeby však bude muset být pokryto fosilními palivy. Elektřina podle Drábové se nyní stává nezbytnou komoditou, která diktuje funkci většiny oblastí lidského života.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová

Jádro versus svět

Podle Drábové je otázkou, jak by se měly vyvíjet politiky vedoucí třeba k budování nových elektráren a technologií využívajících obnovitelné zdroje. Na světě je v provozu 449 jaderných reaktorů. Česko podle Drábové patří mezi elitu, která umí postavit a provozovat tento zdroj energie. V budoucnu i při nejstřízlivějších odhadech vývoje lze předpokládat, že v Evropě bude v příštích desítkách let každá pátá žárovka svítit díky energii z jaderných elektráren.

Česká státní energetická koncepce je jádru nakloněna. „Předpokládám, že do roku 2040 naroste podíl jaderné elektřiny v českém energetickém mixu ze 35 na 40 až 45 procent,“ odhadla Drábová, která věří, že stát zvládne do roku 2035 v JE Dukovany postavit nový jaderný blok.

Partner kanceláře White & Case Vít Stehlík vyzdvihl roli dlouhodobých smluv v rámci zachování tempa obnovy zdrojů. „V Česku však hovoříme v rámci procesu povolení nových zdrojů o časovém měřítku pěti až osmi let,“ uvedl Stehlík s tím, že to je příliš dlouhá doba. Z dobrých myšlenek se tak v rámci rozhodovacího procesu stává změť nesourodých řešení, komentoval právník. Roli samu o sobě v tomto hraje systém zadávání zakázek. „Jsme jediná země, kde se zdroj jaderné energie vybírá podle pravidel pro zadávání veřejných zakázek,“ dodal.

Předseda Teplárenského sdružení ČR a bývalý premiér ČR Mirek Topolánek

Předseda Teplárenského sdružení ČR a bývalý premiér ČR Mirek Topolánek varoval před lidskou náchylností k takzvané informační kaskádě, kdy je stále těžší a těžší odmítat většinový názor a snazší „jít s davem“, což vede k problémům a ignoraci faktů při rozhodování. To se podle něj stalo například při učinění politického rozhodnutí Německa v oblasti energetiky.

Německo způsobuje silné problémy v české energetické síti svojí neschopností přepravovat energetický nápor ze severu na jih, uvedl Topolánek. „Z fungující a nezávislé české energetiky se stává nemocný muž,“ kritizoval dopad taktovky evropské politiky dál Topolánek, podle kterého je nutné za každou cenu rozšířit českou jadernou flotilu a pracovat na rozvoji energetické a teplárenské soustavy. Předseda představenstva a generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák upozornil, že nový „zimní energetický balíček“ nařízení EU bude Česko v makroekonomické oblasti stát až 700 miliard korun, aby byl takzvaně „splněn“.

Chief Commercial Officer Unicorn Systems Jan Konrád

Energie měst

Chief Commercial Officer Unicorn Systems Jan Konrád se zaměřil na možnosti, které současné, a hlavně budoucí „moderní“ energetice mohou IT řešení nabídnout. Energetika prý již v rámci podílu na byznysu Unicornu vyrovnala význam bankovního sektoru. Budoucností evropského trhu je podle něj postupné propojování národních trhů s energiemi.

Podle předsedy představenstva a generálního ředitele ČEZ ESCO Kamila Čermáka nicméně hrozí, že se z pojmu „chytré město“ stane prázdné slovo, které umřelo: českým městům totiž chybějí reálná řešení, protože pronikají do praxe velmi pomalu. Další problematickou částí vývoje v městech jsou energeticky úsporné budovy a řešení pouličního osvětlení. V neposlední řadě bude nutné vybudovat soustavu dobíjecích stanic pro elektromobily.

Předseda představenstva a generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák

„Setkáváme se ale v této oblasti se smrští nových pravidel, kterým je potřeba teprve porozumět,“ varoval právník Stehlík. Technologická soutěž v chytré energetice podle něj aktuálně probíhá ve zdravé formě, nicméně hrozí, že přinese zbytečně drahá řešení.

Emise

Vedoucí akciové analýzy České spořitelny Petr Bártek se zaměřil na to, zda bude pokračovat trend snah o bezemisní energetiku. Stávající politiky podle něj nestíhají plnit závazky vlád z klimatických dohod. „Potenciálně zde máme k dispozici celosvětový trh s povolenkami, protože země mohou v rámci Pařížské dohody svoji zátěž sdílet,“ dodal Bártek s tím, že právě tento aspekt je pro banky velmi zajímavý.

„Neumím si představit, že by zmíněných globálních cílů bylo dosaženo bez jaderné energetiky,“ prohlásil s tím, že v některých částech světa jednoduše tolik slunce nesvítí a větru tolik nefouká. Uhlí podle něj je stále zdrojem, který je nutné brát vážně. Z hlediska investic je však nepopulární kvůli permanentnímu poklesu ceny.

Vedoucí akciové analýzy České spořitelny Petr Bártek

Co s povolenkami

Emisní povolenky v současné době fungují jako spíše dodatečná daň než jako nástroj ke snižování emisí. Již „dvakrát takřka mrtvý“ systém by mohl být oživen v rámci právě projednávané reformy povolenkového trhu. Bártek dále vyzdvihl roli zemního plynu v energetice, která se podle něj za poslední rok a půl zvýšila.

Topolánek připomněl zpřísňující se limity pro vypouštění škodlivin do ovzduší. Problémem Česka podle něj z hlediska těchto limitů nejsou elektrárny, ale malé lokální zdroje na úrovni občanů a doprava. „Dnes technicky do vzduchu vracíme čistší vzduch, než který odebíráme, a do vodstva vypouštíme čistší vodu, než kterou průmyslově odebíráme,“ ironizoval situaci země.


Podívejte se na video z akce:

Anketa: Kde bude česká energetika za deset až patnáct let?


Energetickým počinem roku se stal projekt města Litoměřice

Energeticky udržitelný projekt města Litoměřice zvítězil v anketě vyhlášené magazínem E15 Premium o Energetický počin roku 2017. Projekt města ze severu Čech posbíral nejvíce hlasů v anketě mezi ostatními projekty od expertů a byznysmenů věnujících se energetice. Hlasování proběhlo v rámci konference E15 Premium věnované problematice energetiky Česka. Odborníci a byznysmeni vybírali projekt, který je v oboru nejvíce inovativní.

Od šéfredaktorky deníku E15 a magazínu E15 Premium Terezy Zavadilové včera převzal diplom s oceněním místostarosta města Litoměřice Karel Krejza. „Po obvyklé podpoře fotovoltaiky, a to i u soukromých instalací, nyní zvažujeme, jak do cyklu zapojit využití biomasy. Aktuálně také vyhodnocujeme způsoby nasazení geotermální energie, které je v naší lokalitě na rozdávání,“ prozradil následně místostarosta aktuální stav projektu.

Projekt energeticky udržitelného města se zaměřuje na úspory energií u budov a zařízení v majetku radnice. Do roku 2030 hodlá ušetřit dvacet procent energie ve srovnání se stavem v roce 2012. Roční úspory nákladů na energie město vyčíslilo už nyní na více než šest milionů korun.

 

Podívejte se na předávání počinu roku:

   

Partneři

Unicorn
White & Case
Solární asociace
Amper Market
Česká spořitelna
Four Seasons
Skupina ČEZ
 

Kontakt

09:00 h
21. 06. 2017
Hotel Four Seasons Prague,
Praha
Hana Holková

Tel.: +420 606 756 466
E-mail: hana.holkova@cninvest.cz