Konference: DISRUPCE BYDLENÍ

09:00 h
10. 10. 2019
CIIRC-budova B-Respirium, Praha
Kontakt
 
 

Mediální dům Czech News Center spolu s ekonomickým deníkem E15 pořádají pod značkou E15 PREMIUM odbornou konferenci na téma DISRUPCE BYDLENÍ, která se uskuteční v prostorách Českého institutu informatiky a robotiky v Dejvicích.

Vstupné: 1 990 Kč bez DPH (pro zvané zdarma)

Idea konference:

Stojíme na prahu změny přístupu k bydlení, z hlediska vlastnictví, velikosti, funkce i politického přístupu, vyvíjí se i aspekty finanční a stavební. Začíná být evidentní, že toto pnutí je třeba realizovat. Podaří se projít touto změnou odvětví bez krize? Jak se trh změní v následujících 20 letech?

Témata k diskuzi:

  • měnící se společnost (mileniálové, práce z domu, IT revoluce, cirkulární a sdílená ekonomika, globalizace..), fungování, co se děje a kam to vede, urbanismus nové doby
  • Dříve převládala velikost bytu 3+1, dnes 2+kk, co bude dál? Bude součástí bytu kancelář nebo sdílená zasedačka v domě? financování bydlení, staro/nové formy – družstevní, nájemní bydlení, IT v developmentu a stavebnictví

 

8.30-9.00 registrace

9.00-10.30 BLOK 1.: TEORIE ZMĚNY

hlavní řečník Klára Dostálová, ministryně, Ministerstvo pro místní rozvoj

hlavní řečník Tomáš Pardubický, generální ředitel Finep

Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha

Jiří Řezák, partner Qarta architektura

10.30-10.50 coffee break

 

10.50-12.30 BLOK 2.: ZMĚNA V PRAXI

Martin Kroh, předseda představenstva, Stavební bytové družstvo Praha

Michael Pupala, CEO, Wüstenrot Financial Group

Lukáš Syrový, partner, HAVEL & PARTNERS

Štěpán Havlas, finanční ředitel, Finep

Jiří Klíma, ředitel, Odbor politiky bydlení, Ministerstvo pro místní rozvoj

 

12.30-13.30 buffet lunch, networking

Ministryně Dostálová slíbila, že stát podpoří bytová družstva

Na ministerstvu pro místní rozvoj vzniká nová státní koncepce bydlení na období let 2021 až 2030. Stát se chystá více podpořit jiné formy bydlení než vlastnické. Na konferenci E15 Premium to řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

„Velký důraz budeme klást na družstevní bydlení. Je to populární forma vlastnictví. Zabýváme se různými druhy družstevního bydlení, protože jich existuje celá škála,“ uvedla ministryně Dostálová. S dotacemi na družstevní byty počítá i návrh aktualizované koncepce rodinné politiky vznikající na ministerstvu práce a sociálních věcí. 

Potřeby radnic ve vztahu k družstevnímu bydlení se podle šéfky MMR různí podle velikosti sídel. Například větší města nabízejí pozemky, na nichž by družstevní byty vznikly. „Malá města zase chtějí vrátit svépomoc, kdy chlapi přijdou z práce a půjdou stavět,“ dodala Dostálová. 

Do družstevního bydlení se pustili již i někteří developeři. Největší zkušenosti s touto formou bydlení má holding Finep. Od roku 2010 postavil 1500 družstevních bytů. „Družstevní výstavba zajišťuje výraznou stabilitu fungování domu, a to zvláště ve srovnání s praxí řady společenství vlastníků jednotek,“ uvedl na konferenci E15 Premium Štěpán Havlas z vedení Finepu. 

Z návrhu nové koncepce státní bytové politiky nakonec vypadl zákon o sociálním bydlení. Ten sice současná vláda měla ve svém programovém prohlášení, avšak ještě loni od záměru ustoupila. Místo zákona o sociálním bydlení připraví jinak pojatou normu o dostupném bydlení. Ta má pomoci i rozvoji realitního družstevnictví. 

Partnery akce, která se konala v Českém institutu informatiky a robotiky, byly společnosti Finep, Havel & Partners a Wüstenrot.

 

Podívejte se na video z akce:

Řečníci / Speakers

Tomáš Pardubický
Tomáš Pardubický
generální ředitel, FINEP
Ondřej Boháč
Ondřej Boháč
ředitel, IPR Praha
 
Jiří Řezák
Jiří Řezák
partner, Qarta architektura
 
Klára Dostálová
Klára Dostálová
ministryně, Ministerstvo pro místní rozvoj
  
Michael Pupala
Michael Pupala
CEO, Wüstenrot Financial Group
Martin Kroh
Martin Kroh
předseda představenstva, Stavební bytové družstvo Praha
  
Štěpán Havlas
Štěpán Havlas
finanční ředitel, Finep
Lukáš Syrový
Lukáš Syrový
partner, HAVEL & PARTNERS
    

Partneři

FINEP
Wüstenrot
Havel Partners
 

Kontakt

09:00 h
10. 10. 2019
CIIRC-budova B-Respirium,
Praha
Hana Holková

Tel.: +420 225 977 668
E-mail: hana.holkova@cncenter.cz