Konference: REALITY – NOVÝ STAVEBNÍ ZÁKON

09:00 h
01. 07. 2020
Hotel Four Seasons Prague, Praha
Kontakt
 
 

Mediální dům Czech News Center spolu s ekonomickým deníkem E15 pořádají pod značkou exkluzivního časopisu E15 Premium odbornou business snídani na téma Reality, která se uskuteční v krásných prostorách hotelu Four Seasons Prague.

E15 PREMIUM je prestižní setkávání nad důležitými tématy, která hýbou byznysem a veřejným děním. Naším záměrem je tak vystupovat v roli prostředníka při řešení aktuálních ekonomických otázek, a iniciovat tak širší diskuzi na toto téma mezi zainteresovanými subjekty a odbornou veřejností.

 

Téma k diskuzi:

  • nový stavební zákon a jednotlivá problematická nařízení
  • povolovací režimy, změny při udělování stavebního povolení, zavedení digitalizace či nová struktura stavebních úřadů

 

Program:

8.30-9.00  registrace

9.00-11.00 servírovaná snídaně, panelová diskuze

 

Řečníci:

exkluzivní host: Klára Dostálová – ministryně, Ministerstvo pro místní rozvoj

Ondřej Boháč – ředitel, IPR Praha

Petr Hlaváček – zastupitel, 1. náměstek primátora hl. města Prahy

David Wittassek – partner, Qarta architektura

moderátorka: Michala Hergetová

 

 

Podívejte se na sestřih z akce:

 

Plán na jednodušší povolování staveb havaroval, vyplynulo z diskuzního setkání deníku E15

Z toho, jaké pravomoci při povolování staveb budou mít samosprávy a jaké státní úřady, se stalo jedno z hlavních ohnisek svárů při finalizaci příprav nového stavebního zákona. Původní záměr počítal s tím, že kompetence přejdou plně na stát. Aktuální znění návrhu počítá s kompromisním řešením pro obce. Mezi úředníky i investory to vzbuzuje poměrně velké rozpaky, jak vyplynulo z diskuze na byznys snídani deníku E15 pod značkou E15 Premium právě o stavebním zákonu.

„Původně jsme chtěli rychlejší povolování staveb, méně administrativy, dodržování lhůt. Moc se nám to však nepovedlo,“ přiznala Marcela Pavlová, náměstkyně ministryně pro místní rozvoj, jejíž úřad stavební zákon připravuje.  Ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy Ondřej Boháč míní, že v českém právu chybí na rozdíl od měst typu Berlína nebo Varšavy jednoznačné určení role starosty při výstavbě. „Nesmí zasahovat do stavebních procesů, tak se to děje zákulisně,“ poznamenal.

Developeři vyjadřují z aktuálního stavu chystané normy zklamání. „Věcný záměr  se začal drolit a míra kompromisů ze všech stran deformuje jinak velmi progresivní a ambiciózní pojetí původního znění,“ uvedl Dušan Kunovský, majitel největšího stavitele bytů Central Group. „Opět je nejednoznačné, kdo co bude povolovat. V návrhu jsou instituty, u nichž není jasné, jak budou fungovat a zda nezpůsobí ještě větší zátěž a zdržení,“ přidává se i Jana Sečkařová, partnerka investiční skupiny Natland. Šéf realitní části skupiny Penta Petr Palička říká, že z diskuzí o zákonu je vidět, že mezi zangažovanými stranami panují základní rozepře.  „Rozporů je tam celá řada, sám jsem zvědav, jak to vlastně skončí. Vůbec nedokážu odhadnout, jakým směrem se návrh nakonec vydá,“ řekl na akci E15 Premium.

 „V tomto okamžiku se už asi nemůžeme bavit o novém stavebním zákonu, ale spíše jen o novelizaci a dílčích změnách,“ doplnil architekt David Wittassek ze studia Qarta architektura.  Legislativní rada vlády nedávno zákon vládě vrátila právě kvůli nedostatkům v navrhovaném rozdělení kompetencí při povolování staveb mezi stát a obce. Legislativci chtějí rovněž dopracovat způsob ochrany veřejných zájmů či kontrolu stavebních úřadů.    Diskusní snídaně deníku E15 pod značkou E15 Premium se konala v hotelu Four Seasons, partnery akce byly DRFG a Hlavní město Praha.

 

Řečníci / Speakers

Klára Dostálová
Klára Dostálová
ministryně, Ministerstvo pro místní rozvoj
Ondřej Boháč
Ondřej Boháč
ředitel, IPR Praha
 
Petr Hlaváček
Petr Hlaváček
zastupitel, 1. náměstek primátora hl. města Prahy
 
David Wittassek
David Wittassek
partner, Qarta architektura
    

Partneři

DRFG
MHPP
Four Seasons
 

Kontakt

09:00 h
01. 07. 2020
Hotel Four Seasons Prague,
Praha
Hana Holková

Tel.: +420 225 977 668