kulatý stůl: POD LUPOU – Co mít a nemít v portfoliu

09:00 h
09. 04. 2019
CNC, Praha
Kontakt
 
 

Diskuzní pořad deníku E15 tentokrát na téma Co mít a nemít v portfoliu?

Témata k diskuzi:

  • aktivně upravovat portfolio, nebo zvolit stabilitu?
  • čemu se na současných trzích vyhnout?
  • má smysl kupovat akcie, nebo kterým aktivům situace nejvíc nahrává?
  • jak investovat dlouhodobě?
  • kam sáhnout, pokud chci využívat krátkodobé příležitosti?
  • jak investovat, když nechci individuální akcie či dluhopisy?

Řečníci:

Jan Kovalovský, obchodní ředitel, Patria Finance

Tomáš Vlk, hlavní analytik, Patria Finance

Branislav Soták, analytik akciových trhů, Patria Finance

Marek Trúchly, hlavní makléř, Patria Finance

Moderátor: Karel Dlabač

 

Mikroskop E15: Dluhopisy s podezřele vysokým výnosem představují riziko, varují ekonomové

Finanční investice jsou v době růstu velkým lákadlem. Je ale třeba zvážit, jak při skladbě portfolia postupovat. Snadným řešením mohou být výnosné dluhopisy, ty ale mají i svou odvrácenou stranu. Shodli se na tom experti Patria Finance v rámci Mikroskopu, kulatého diskusního stolu pořádaného deníkem E15.

Vysoký výnos je často vykoupen značnou mírou rizika. „Je dobré se vyhnout dluhopisům, které považujeme za příliš rizikové. Poznají se tak, že nesou podezřele vysoký výnos. Ten ale v současné situaci nemusí být nijak opticky vysoký, bavíme se o šesti a více procentech. Jedná se o firemní dluhopisy, nikoliv státní, ty naopak považujeme za vhodnou defenzivní složku portfolia,“ uvádí hlavní analytik Patria Finance Tomáš Vlk. To potvrzuje i obchodní ředitel Patria Finance Jan Kovalovský. „V poslední době se takové dluhopisy objevily na trzích. Čím jsou výnosnější, tím větší nesou i riziko.“ Odborníci v současnosti své klienty nabádají k určité vyváženosti mezi výnosem a rizikem. „Během posledního hospodářského cyklu se opět blížíme k dluhové bublině. I z tohoto pohledu představují dluhopisy určité riziko,“ dodává senior akciový analytik Branislav Soták.

Ekonomika v poslední době zažila několik zneklidňujících momentů, o recesi se ale stále mluvit nedá. „Jsme v takové zvláštní situaci. Před koncem minulého roku došlo na akciových trzích k propadu, který dosáhl bezmála dvaceti procent. Překvapila nás reakce americké centrální banky Fed, která upustila od zpřísňování monetární politiky. To finančnímu trhu koupilo nějaký čas. Akcie jsou tedy nadále atraktivní,“ popisuje Soták. Jako vhodné investiční příležitosti zmiňuje technologické firmy, které jsou dlouhodobě úspěšné. Investoři se ale nemusí obávat ani krátkodobých obchodů. „V případě krátkodobých příležitostí bych sledoval vývoj jednotlivých akciových indexů a chování centrálních bank. Ty sice připravily takové prostředí, které dočasně omezilo volatilitu. Nebude to ale trvat dlouhodobě. Na případném vrcholu bych uzavíral dlouhé pozice,“ tvrdí hlavní makléř Marek Trúchly.

Konec hospodářského cyklu také nahrává spíš aktivní správě investičních aktiv. „Každý investor by si měl portfolio pravidelně kontrolovat. Určitě není vhodné nakoupit instrumenty a pak je nechat ležet ladem,“ vysvětluje Kovalovský. Ekonomové se shodují i na ověřeném pravidle, že je dobré svou strategii prodiskutovat s odborníky a nechat si poradit. Zbohatnout se dá třeba i na poklesu cen instrumentů, vyžaduje to ale jistou dávku zkušeností. „Tuto variantu je možné použít jako zajištění portfolia. Je ovšem třeba zmínit, že spekulace na pokles ale není nic jednoduchého,“ uzavírá diskusi Trúchly.

Podívejte se na video z akce:

 

Řečníci / Speakers

Jan Kovalovský
Jan Kovalovský
obchodní ředitel, Patria Finance
Tomáš Vlk
Tomáš Vlk
hlavní analytik, Patria Finance
 
Marek Trúchly
Marek Trúchly
hlavní makléř, Patria Finance
 
Branislav Soták
Branislav Soták
analytik akciových trhů, Patria Finance
    

Partneři

Patria Finance
 

Kontakt

09:00 h
09. 04. 2019
CNC,
Praha
Simona Davídková

E-mail: simona.davidkova@cncenter.cz