REALITY: NOVÁ PRAHA

09:00 h
26. 04. 2017
Hotel Four Seasons Prague, Praha
Kontakt
 
 

E15 PREMIUM je prestižní setkávání nad důležitými tématy, která hýbou byznysem a veřejným děním, trendy, jaká budoucnost se
právě teď rodí v českých byznysových odvětvích.

Hlavní témata:

  • proč se v metropoli nestaví
  • délka schvalovacích procesů
  • kdo jsou největší developeři ve velkoměstě
  • architektura Prahy
  • rozvojová území v městských částech
  • pozemky a jejich ceny
  • bytové a administrativní projekty

Program:

8.30 – 9.00 registrace

9.00 – 11.00 servírovaná snídaně, panelová diskuze

Moderátor:

Jakub Železný

Řečníci:

Adriana Krnáčová – primátorka hl. m. Prahy

Tomáš Pardubický – generální ředitel Finep Holding

Petr Palička – country managing director Real Estate CZ, Penta Investments

Miroslav Linhart – director, Deloitte Advisory

Současnou situaci Prahy nejlépe popisuje slovo stagnace, provokativně prohlásil na úvod diskuze generální ředitel Finepu Tomáš Pardubický. Podle něj to pramení hlavně z velmi nízkého počtu vydaných stavebních povolení a nevstřícného přístupu vedení města. Primátorka Prahy Adriana Krnáčová kritiku odmítla s tím, že developery považuje za partnery.

Praha se potýká s několika problémy. Dlouhodobý pokles počtu dokončených bytových jednotek, nízký počet schválených nových stavebních projektů nebo příliš otevřené schvalovací řízení, do kterého může zasahovat takřka jakýkoliv občanský spolek, třeba i mimopražský. „Stagnace je však to slovo, které nejlépe popisuje současnou situaci Prahy,“ prohlásil generální ředitel Finepu Tomáš Pardubický. Podle něj to pramení hlavně z velmi nízkého počtu vydaných stavebních povolení.

Minimálně za poslední tři roky se zde totiž zásadně prohlubuje diskrepance v nabídce a poptávce bytů. Prodávají se hlavně „ležáky“ – byty s nepříliš ideálními proporcemi či v nežádaných lokalitách.

DISKUSE. Tým E15 Premium připravil 26. dubna druhou diskuzní snídani na téma jak se staví nová Praha. O nových projektech, složité situaci se schvalováním
bytových staveb i budoucnosti metropole hovořili (zleva) primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová, šéf realitních investic v Penta Investments Petr Palička,
ředitel oddělení nemovitostí společnosti Deloitte Miroslav Linhart a generální ředitel Finepu Tomáš Pardubický. Partnery akce byly společnosti Finep, Penta, Deloitte, HP
a hotel Four Seasons.

Pardubický navíc zdůraznil, že v odhadu budoucího vývoje navíc nelze být pozitivní. Hlavním rysem Prahy je přitom starý bytový fond. Od šedesátých a sedmdesátých let se v metropoli postavilo čtyřikrát více bytů než po revoluci. Průměrné stáří bytů v Praze je přitom přes 60 let.
Nedostatek vyhovujících bytových prostor v hlavním městě pak vede k tomu, že se lidé stěhují do přilehlých středočeských vsí a dochází k nárůstu v dopravě. „Praha se svojí pasivitou při povolování nové výstavby připravuje o prostředky investorů, kteří míří obzvláště třeba do Bratislavy či Berlína,“ varoval Pardubický. Podle něj tento jev způsobuje újmu nejen stavbařům, ale také přidruženým oborům, které jsou na ně napojeny formou multiplikačního efektu.

Řešení stávající situace by podle řečníků mohlo přijít ve vlně zjednodušení procesů ve stavebnictví a rozhodovacích postupů, na kterých je město závislé. Město i stát by měly přijmout lhůty pro jednoznačná rozhodnutí, obzvláště v kontextu přehnaně aktivních občanských spolků, i několik let blokujících stavební projekty, které jsou v souladu s rozvojovým plánem města. Ředitel oddělení nemovitostí společnosti Deloitte Miroslav Linhart upozornil na další trendy v bydlení, které budou ovlivňovat trh s nemovitostmi v metropoli. Lidé podle něj budou preferovat mírně větší byty, firmy pak i větší kanceláře.

Poměr vlastníků, kteří si byty kupují pro soukromé účely, se výrazně snížil, aktuálně přesahuje třicet procent. To prý hovoří o postupném přeorientování na nájemní bydlení. Doba se totiž výrazně změnila a mladí lidé nyní například kvůli snazší mobilitě právě nájemní bydlení více preferují.

PŘIVÍTÁNÍ. Akci zahájila generální ředitelka mediálního domu Czech News Center Libuše Šmuclerová. „Chtěli bychom, aby tato snídaně byla příležitostí k setkání odborníků a sdílení inspirace,“ uvedla.

Primátorka hlavního města Adriana Krnáčová na akci dorazila přímo z tiskové konference, na níž město potvrdilo zahájení výstavby trasy metra D. Na kritiku kolem pomalosti procesů reagovala s tím, že Praha je v mnoha ohledech podobná řízení tankeru na moři – reakce mu nějakou chvíli trvá, když dostane pokyn ke změně kurzu. „Developery považuji za partnery, sama to město nepostavím,“ prohlásila. „Železniční spojení s letištěm navíc není stavbou města, ale SŽDC, i přesto jsme v této otázce aktivní,“ reagovala Krnáčová na diskuzi týkající se významu infrastruktury ve městě s odkazem na situaci, kterou například vytvořilo otevření tunelového komplexu Blanka.

Diskutéři se shodli na kritickém významu budování infrastruktury v metropoli. Adriana Krnáčová například potvrdila záměr města zabývat se konceptem chytrého města: vybudování chytrých řešení založených na datových službách. „Potřebujeme datovou platformu, v níž soustředíme data k řízení a plánování města,“ prohlásila. Trend Smart zahrnuje nejen nákup čidel a „hraček“, ale třeba i testy nových systémů osvětlení – město chystá nákup a testy až pěti variací. Zefektivnění nakládání s energiemi v budovách magistrátu je nicméně také smart trend, který sice občan nevidí, ale odráží se v nákladech magistrátu – vznikají úspory prostředků, které pak lze směrovat jinam.

POHLED PRIMÁTORKY. Adriana Krnáčová se snažila developerům vysvětlit, proč je nemožné stávající komplikace na pražském realitním trhu řešit okamžitě.

Petr Palička z Penta Investments se přidal ke zdůraznění problému s otevřeným přístupem zájmových sdružení do vyjadřovacích řízení ke stavebním projektům. Občanská aktivita je podle něj důležitá, ale nemůže určovat ráz odborníky připraveného projektu. Od této role jsou tam podle něj architekti a politici. Další z bolístek města, kterou Palička zmínil, je takřka absence cyklistických stezek.

Málo diskutovaným problémem rozvoje města je pak aspekt zakomponování dostatečného objemu zeleně do nových projektů. Hlavní město po developerech často chce zavedení zeleně do projektu, ale městské části je následně odmítnou přijmout do svého majetku, protože na její udržování nemají prostředky. Příště o energetice Tématem příští diskuzní snídaně a také magazínu E15 Premium bude energetika v nových podmínkách, dopady klimatických změn či budoucnost oboru.

REALITNÍ MAGAZÍN. S hosty se rozloučila šéfredaktorka Tereza Zavadilová a představila nový magazín E15 Premium s podtitulem Jak se staví nová Praha.

Podívejte se na video z akce:

Anketa: Jaký projekt Praze nejvíce chybí?

 

Podívejte se na předávání realitního počinu roku:


Developerský projekt Waltrovka zvítězil v anketě vyhlášené magazínem E15 Premium o Realitní počin roku 2017. Projekt z pražských Jinonic posbíral nejvíce hlasů v soutěži s ostatními developerskými projekty od vrcholných představitelů sektoru stavebnictví a developmentu, hlasování proběhlo v rámci konference E15 Premium věnované problematice stavebního rozvoje Prahy. Stavaři a developeři vybírali projekt, do kterého by byli ochotni investovat vlastní prostředky.

Od šéfredaktorky deníku E15 a E15 Premium Terezy Zavadilové včera převzal diplom s oceněním projektový ředitel investic Penty v realitním odvětví Petr Palička. „Všechny kancelářské budovy v projektu už stojí, jejich celková pronajatost se pohybuje kolem 75 procent,“ prozradil následně Palička aktuální stav projektu. Podle něj je Waltrovka aktuálně vyprodaná asi ze tří pětin. Projekt Waltrovka sestává z několika kancelářských a obytných komplexů v pražských Jinonicích na pozemcích o rozloze kolem 16,5 hektaru.

Předání diplomu za realitní počin Petru Paličkovi

Předání diplomu za realitní počin Petru Paličkovi

Partneři

FINEP
Deloitte.
HP
Four Seasons
Penta Investments
Moravská stavební
 

Kontakt

09:00 h
26. 04. 2017
Hotel Four Seasons Prague,
Praha
Hana Holková

Tel.: +420 606 756 466
E-mail: hana.holkova@cninvest.cz