Konference: RODINNÉ BOHATSTVÍ

09:00 h
07. 02. 2019
Hotel Four Seasons Prague, Praha
Kontakt
 
 

Mediální dům Czech News Center spolu s ekonomickým deníkem E15 pořádají pod značkou E15 Premium odbornou konferenci na téma „RODINNÉ BOHATSTVÍ“, která se uskuteční v krásných prostorách hotelu Four Seasons Prague.

Vstupné: 4 990 Kč bez DPH (pro zvané zdarma)

 

Témata k diskuzi:

  • jak řídit nástupnictví v rodinných firmách, jak uchopit pojem rodinné bohatství a efektivně rodinný majetek rozšiřovat, diverzifikovat?
  • jak vychovat nástupce, fungující rodinné vztahy, rodinná ústava
  • příběhy českých rodinných firem, příklady z praxe
  • aristokracie, rodové dědictví a jak se od nich poučit

Moderátor: Jakub Železný

Program:

8.30-9.00 registrace

Blok 1. JAK ŘEŠIT NÁSTUPNICTVÍ V RODINNÝCH FIRMÁCH

9.00-10.00 moderovaná panelová diskuze

Ondřej Popelka, zástupce ředitele a předseda představenstva J&T Family Office

Jan Andruško, partner White & Case

 

Blok 2. PŘÍBĚHY RODINNÝCH FIREM

10.00-10.50 moderovaná panelová diskuze

David Piškanin, předseda představenstva FBN a člen dozorčí rady HOPI HOLDING

Ondřej Suchý, Business Consultant

Vítězslav Vala, předseda představenstva SIKO KOUPELNY a člen představenstva FBN

Terezie Trusinová, generální ředitelka TIMO

Markéta Jiráčková, obchodní ředitelka TIMO

 

10.50-11.05 Coffee break

11.05-12.00 vystoupení Konstantina z Lichtenštejna

12.00-14.00 Buffet lunch, networking

 

Generální partner:

 

Odborná záštita:

Podívejte se na sestřih z akce:

 

Mí předkové byli úspěšní v nakupování pozemků, říká princ Konstantin z Lichtenštejna

Jak řídit nástupnictví v rodinných firmách, jak uchopit pojem rodinné bohatství a efektivně rodinný majetek rozšiřovat, diverzifikovat? To vše se dozvěděli účastníci konference Rodinné bohatství. Moderátorem akce byl Jakub Železný. Generálními partnerem akce byla J&T Family Office a partnerem advokátní kancelář White & Case.

Hlavním řečníkem konference byl princ Konstantin z Lichtenštejna. „Proaktivně řídíme naše aktiva. Jsem velký fanoušek rodinných firem,“ uvedl Konstantin z Lichtenštejna. „Máme devítisetletou historii, jsme jedním z nejstarších rodů v Evropě. Mí předkové byli úspěšní v nakupování pozemků,“ řekl princ. „Majetek jsme tak získávali i o něj přicházeli. Kvůli dělení rodiny jsme museli vytvořit rodovou ústavu, která udržela majetek pohromadě od 16. století.“

„Majitel podniku musí přemýšlet o hodnotách. U nás to je katolická víra, respekt, reálný pohled na naše aktivity. V rodině panuje silné přesvědčení, že každý její člen by měl něco dělat. Jsme rádi, když členové rodiny jsou nohama na zemi,“ uvedl Konstantin z Lichtenštejna. „Naše rodinné právo je upravované ústavou. Řešíme v něm nástupnictví na trůn. Lichtenštejnové mají čtyři nadace podle sektorů, ve kterých je knížecí rod činný.“

Majetek šlechtické rodiny byl ještě v 60. letech minulého století nediverzifkovaný a pod jednou jurisdikcí. To se do dnešní doby podařilo změnit. „Nejde nám o rychlou návratnost investic. Jde nám o dlouhodobý aspekt,“ přiblížil princ charakter rodinných investic.

Před Konstantinem z Lichtenštejna k tématu vystoupili další řečníci. „Rodinná firma je normálním podnikem. Kromě fungování základních pravidel ale v tomto případě do hry vstupují ještě emoce,“ uvedl předseda představenstva J&T Family Office Ondřej Popelka. Vzdělávání nástupníků podle něj musí probíhat budováním loajality k rodinnému majetku.

Podle Jana Andruška z advokátní kanceláře White & Case nastává kritická situace ve chvíli, když odejde hlava rodiny, která určovala směřování firmy. „Když se kumuluje velký majetek, bratr s bratrem se dokáží rozhádat na život a na smrt,“ uvedl Andruško.

Připravit se na předání firmy může být často obtížné. „Říci klientovi, že musí přemýšlet nad situací po jeho smrti, je velmi složité. Narážíme na různé typy situací, mnozí si myslí, že se jim nemusí stát. S jedním klientem jsme však ale řešili i budoucnost firmy, až zemřou děti zakladatele,“ uvedl předseda představenstva J&T Family Office Popelka.

Důležité je podle něj také počítat s tím, jak do situace vstoupí partneři následovníků. „To my neovlivníme, ale existují právní kroky, v rámci kterých nemohou protějšky dědiců vůbec do byznysu vstupovat, aby nemohlo dojít k jeho ovlivnění,“ uvedl Popelka.

Andruško uvedl, že od mnohých klientů často slyší názor, že by děti neměly dostat něco zadarmo. „Děti dostanou prostředky do začátku, ale není automatické, že mají ke jmění rodiny přístup,“ řekl Andruško.

Výjimkou nejsou ani situace, kdy zakladatel nemá děti, případně potomci o byznys nemají zájem. Na přechodnou dobu je možné ustanovit například profesionální management, který překlene dobu do příchodu další generace. Dosazené vedení firmy musí být samozřejmě důvěryhodné a adekvátně motivované.

 

 

Řečníci / Speakers

KONSTANTIN Z LICHTENŠTEJNA
KONSTANTIN Z LICHTENŠTEJNA
Ondřej Popelka
Ondřej Popelka
zástupce ředitele a správce majetku, J&T Family Office
 
Jan Andruško
Jan Andruško
partner, White & Case
 
David Piškanin
David Piškanin
předseda představenstva FBN a člen dozorčí rady HOPI HOLDING
  
Ondřej Suchý
Ondřej Suchý
Business Consultant
Vítězslav Vala
Vítězslav Vala
předseda představenstva, SIKO KOUPELNY a člen představenstva FBN
  
Terezie Trusinová
Terezie Trusinová
generální ředitelka, TIMO
Markéta Jiráčková
Markéta Jiráčková
obchodní ředitelka, TIMO
    

Partneři

Kontakt

09:00 h
07. 02. 2019
Hotel Four Seasons Prague,
Praha
Hana Holková

Tel.: +420 606 756 466
E-mail: hana.holkova@cncenter.cz