konference: SMART FUTURE

09:00 h
18. 10. 2018
Praha, CUBEX Centrum
Kontakt
 
 

Mediální dům Czech News Center spolu s ekonomickým deníkem E15 a zpravodajským portálem INFO.CZ pořádají odbornou konferenci na téma „SMART FUTURE“, která se uskuteční v nových prostorách multifunkčního a konferenčního centra CUBEX.

Vstupné: 1990 Kč bez DPH

 

Program:

8,30 – 9,00 registrace

9,00 – 9,05 úvodní slovo moderátora

9,05 – 9,20 úvodní slovo hlavního řečníka: Alexandra Rudyšarová, náměstkyně ministryně, Ministerstvo průmyslu a obchodu

9,20 – 9,30 úvodní slovo generálního partnera: Dagmar Kuchtová, generální ředitelka, Svaz průmyslu a dopravy ČR

 

BLOK 1. – „INOVACE A DIGITALIZACE V PRŮMYSLU – JAK ŘÍDIT ZMĚNY“

9,30 – 10,50 moderovaná panelová diskuse

Řečníci:

Radek Novák, analytik, Česká spořitelna

Jaroslav Řasa, předseda představenstva, ABRA Software

Martin Hladík, Partner, Management Consulting, KPMG

Jan Krčmář, člen představenstva, Solární asociace

Martin Kuba, Co-Owner, OIG Power

10,50 – 11,10 Coffee break

 

BLOK 2. – „CHYTRÉ TECHNOLOGIE & DOPRAVA & LOGISTIKA“

11,10 – 12,30 moderovaná panelová diskuse

Řečníci:

Kamil Čermák, předseda představenstva a generální ředitel, ČEZ ESCO

Tomáš Míček, ředitel P3 Logistic Parks pro Českou republiku

Petra Machartová, Inovation Manager, SKANSKA

Jiří Konečný, jednatel, ELKO EP

Zdeněk Lokaj, Fakulta dopravní ČVUT

12,30 – 13,30 Buffet lunch

 

BLOK 3. – „ČEŠI ZE SILICON VALLEY“

13,30 – 15,30 moderovaná panelová diskuse

Řečníci:

Jindra Zítek, Chief Operating Officer, AiCure

Tereza Jandáčková, Founder, Partner, Novalia advokátní kancelář

Andrea Gontkovičová, Director RRP CZ, SK and HU, Philip Morris International

Tomáš Gogár, Co-Founder, Rossum

Honza Dvorský, Software Engineer, Apple

 

Moderátoři: Jakub Železný, Karel Javůrek

 

Generální partner:

Záštita:

Podívejte se na sestřih z akce:

Stát na soláry nestačí reagovat, odtržení úředníků od reality je fatální, tvrdí Kuba

Na pomalou reakci státu na nástup obnovitelných zdrojů si stěžuje exministr průmyslu a spolumajitel energetického start-upu OIG Power Martin Kuba. „Téměř každý si díky solárním panelům můžete vyrobit energii sám, stát na to ale absolutně nestačí reagovat. Odtržení ministerských úředníků od reality je naprosto fatální,“ uvedl Kuba, jehož společnost vyvíjí bateriové systémy. Řekl to na konferenci Smart Future pořádané pod značkou E15 Premium.

Náměstkyně ministryně průmyslu Alexandra Rudyšarová ovšem uvedla, že stát v posledních letech přistoupil k několika změnám, jež mají českému průmyslu pomoci. „Růst ekonomiky a průmyslu budeme podporovat budováním infrastruktury, ať už pomocí evropských fondů, nebo faktickými kroky jako vypsání tendru na čtvrtého mobilního operátora,“ říká náměstkyně ministra průmyslu Alexandra Rudyšarová. Jedním z hlavních témat podpory start-upů a technologických firem byl nový zákon o investičních pobídkách, který má zaříznout přísun peněz takzvaným montovnám a má reflektovat neustálý technologický vývoj. „Podoba zákona bude taková, že má být možné pomocí jednoduchého nařízení upravovat hodnoty podpořených investic, které budou odpovídat potřebám ekonomiky,“ dodává Rudyšarová, podle které legislativa logicky nestíhá za prudkým technologickým rozvojem. I přesto si ale Česko v konkurenceschopnosti polepšilo. Podle analýzy Světového ekonomického fóra se totiž dostalo do třetí desítky nejúspěšnějších zemí. „V Evropské unii přesto zaznívají hlasy, které ji tlačí do souboje s USA a Amerikou. V technologickém uvědomění totiž jako celý region začínáme zaostávat, což se projevuje například ve výrobě baterií. Ta se z 80 procent nachází v Asii,“ dodává Rudyšarová. 

Technologie však nejsou pouhým módním slovem. Při současném ekonomickém růstu a nízké nezaměstnanosti jsou totiž robotizace a automatizace řešením konkrétního problému. „Narážíme v současnosti na limity průmyslu,“ upozorňuje ředitelka Svazu průmyslu a obchodu Dagmar Kuchtová. S tím souhlasí i předseda představenstva společnosti ABRA Software Jaroslav Řasa, který ale poukazuje také na potřebu „lidského kapitálu“. Příkladem může propojení vědeckých institucí a firem. Přidaná hodnota ale leží i v tom, že české firmy nebudou pouhými subdodavateli, ale vyrábět budou přímo pro koncové zákazníky. „S ohledem na vývoj nežijeme ve výjimečné době, jen jde vše o něco rychleji,“ glosuje Řasa. „Prosadit transformaci ve velké firmě je ale skutečný oříšek,“ vysvětluje Martin Hladík ze společnosti KPMG, podle kterého se v následujících letech dočkáme rostoucího trendu takzvané agilní transformace. Tento princip slibuje zrychlení inovačních procesů, zvýšení flexibility a propojení IT a byznysu a je typický nejen pro start-upy, jeho základy najdeme i v armádě. Přijmout se ho snaží stále více velkých korporací, například nizozemská společnosti ING, jež s podobnými principy pracuje již osm let. „Otázkou je, kam až to bude moci dojít. Minimálně tři české banky se do agilní transformace pustily také, očekávám proto velkou rotaci lidí, která s ní nutně souvisí,“ dodává Hladík.

Jak ale technologie ovlivní život běžných lidí? Umělá inteligence stále více nachází uplatnění například v energetice, kde dokáže kombinovat tradiční zdroje elektřiny a tepla společně se solárními panely nebo tepelnými čerpadly. „Ve Vídni vzniká zbrusu nová čtvrť, která všechny tyto technologie využívá. Pracuje například s algoritmy, které umí předpokládat cenu energií a všechny dostupné zdroje využívá s maximální efektivitou. Jedná se přitom o projekt, který vzešel z iniciativy města,“ říká Jan Krčmář ze Solární asociace. V Česku podle Krčmáře existuje spousta firem, které jsou v sektoru obnovitelných sektorů úspěšné, nedostávají ale kvůli postoji státu dostatečnou podporu. „Stát musí dát jasně najevo, že chce jít cestou dostupné energie,“ vysvětluje Krčmář.

„Mobilita se do roku 2030 změní více než za posledních více než 50 let,“ otevírá panel zabývající se dopravou a logistikou Lubomír Myslík z ČEZ ESCO. „Je otázkou blízké budoucnosti, kdy servisy budou zkoumat stav automobilu na dálku,“ uvádí Myslík. „Sdílí se nemovitosti, sdílí se jízdní kola, není proto důvod, aby se nesdílela i auta, která většinu času stojí nevyužitá na parkovišti,“ dodává. Největší česká energetická společnost v příštím roce spustí první nabíječku pro elektromobily o výkonu 150 kW, doposud provzuje jen nabíjecí stanice s výkonem 50 kW a 22 kW. Téma obnovitelné energie rezonuje i mezi developery. Například společnost P3 stále více využívá střechy svých skladů pro výrobu elektřiny z fotovoltaických panelů. Neopominutelným trendem je i rozšířená a virtuální realita. „Klientům jsme nyní přes virtuální realitu schopni ukázat jejich projekt mnohem lépe než na prospektech nebo fotografiích,“ říká ředitel společnosti P3 Tomáš Míček. „Není potřeba o věcech říkat, zda jsou smart, ale je důležité se zamýšlet, jak fungují,“ uvádí věci na pravou míru zakladatel společnosti ELKO LP Jiří Konečný. Jeho firma se zabývá výrobou elektronických zařízení, stále více přitom společnost sází na automatizaci provozu. Zatímco před několika lety však návratnost do investice robota trvala v průměru sedmnáct let, nyní to jsou přibližně dva roky.

„Smart zařízení, internet věci nebo průmysl 4.0 jsou jen nástroje. Ty musí přitom využívat konkrétní lidé, na což se zapomíná. Musíme pomocí technologií řešit problémy, ne nejdříve přicházet s nástroji a hledat pro ně uplatnění,“ říká docent Fakulty dopravní ČVUT Zdeněk Lokaj. „Robotizace ohrožuje třicet až padesát procent pracovních míst. Ta nezaniknou, ale nahradí je jiné pozice, které ještě nyní ani neexistují. Je tedy nutné se zamyslet nad podobou školských vzdělávacích programů,“ dodává Lokaj. Řešením je podle něj multidisciplinarita vzdělání a propojení studijních oborů, aby se lidé dokázali orientovat ve více pracovních odvětvích najednou.  Své o tom vědí Češi, které se pohybují na globální start-upové scéně. „Když zakládáte vlastní start-up, musí být jedna malá věc, na kterou se soustředíte,“ říká spoluzakladatel společnosti Rossum Tomáš Gogár. Jeho aplikace umí pomocí strojového učení číst a zpracovávat textové dokumenty. K vlastnímu podnikání se přitom Gogár dostal před několika lety, kdy vytvořil interaktivního průvodce po Praze. Nyní má jeho firma pobočku v San Franciscu, tedy v místě, kam putují všechny světové ambiciózní společnosti. Do legendárního Silicon Valley přitom míří stále více Čechů, což potvrzuje i zakladatelka advokátní kanceláře Novalia Tereza Jandáčková. Soustředí se na právní pomoc start-upům, které plánují svůj byznys do USA rozšířit. Jak ale přiznává, překážky mohou na české podnikatele čekat hlavně na české straně. „Když se podívám na jednání s úřady v Česku, je to pro Američany naprosto nepochopitelné,“ říká Jandáčková. Konferenci Smart Future pod značkou časopisu E15 Premium pořádá mediální dům Czech News Center spolu s ekonomickým deníkem E15 v konferenčním centru Cubex. Vystoupí na ní odborníci napříč průmyslovými odvětvími.

Řečníci / Speakers

Jindra Zítek
Jindra Zítek
Chief Operating Officer, AiCure
Tomáš Gogár
Tomáš Gogár
Co-Founder, Rossum
 
Honza Dvorský
Honza Dvorský
Software Engineer, Apple
 
Tereza Jandáčková
Tereza Jandáčková
Founder, Partner, Novalia advokátní kancelář
  
Martin Hladík
Martin Hladík
Partner, Management Consulting, KPMG
Andrea Gontkovičová
Andrea Gontkovičová
Director RRP CZ, SK and HU, Philip Morris International
  
Tomáš Míček
Tomáš Míček
ředitel P3 Logistic Parks pro Českou republiku
Martin Kuba
Martin Kuba
Co-Owner, OIG POWER
  
Radek Novák
Radek Novák
analytik, Česká spořitelna
 
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
předseda představenstva, ABRA Software
 
Jiří Konečný
Jiří Konečný
jednatel, ELKO EP
Jan Krčmář
Jan Krčmář
člen představenstva, Solární asociace
   
Kamil Čermák
Kamil Čermák
předseda představenstva, generální ředitel, ČEZ ESKO
Petra Machartová
Petra Machartová
Inovation Manager, SKANSKA
 
Zdeněk Lokaj
Zdeněk Lokaj
Fakulta dopravní ČVUT
   

Partneři

Kontakt

09:00 h
18. 10. 2018
Praha,
CUBEX Centrum
Hana Holková

Tel.: +420 606 756 466
E-mail: hana.holkova@cncenter.cz